Ağır Nakliyat Hizmetleri Sunuyoruz

Ağır nakliyat hizmetleri esasen standart dışı yükleri taşımada kullanılan bir kavram olarak kullanılmaktadır. Yükseklik, ağırlık ve de genişlik gibi özel araçlara duyulan gereksinim nedeniyle bu tarz ağır tonajlı yüklerin taşınması ağır nakliyat hizmetleri kapsamındadır.

Karayollarının belirlemiş olduğu bazı standartlar vardır. Bunların arasında köprü ve tünel yükseklikleri ve genişlikleri bulunmaktadır. Bu bilgiler kapsamında yollara uygun araçlar ile nakliye işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Ağır Nakliyat Hizmet İçerikleri

Ağır nakliyat hizmetleri kapsamında genel olarak köprü ayağı, iş makinası, kazan, tekne ve yat taşımacılığı, tarım makinası, helikopter, yürüyen merdiven, tavan vinci gibi tamamı ağır uzunluk ve ağırlık bakımından fazlasıyla standart dışı olan bu yüklerin tamamı ağır nakliye hizmetleri içerisinde sunulan taşımacılık hizmetleri arasındadır.

Taşıma işlemi, aynı zamanda yükleme, boşaltma, transfer güzergahının oluşturulması ve denetlenmesi gibi birçok donanım gerektiren profesyonel ekip çalışması ile yapılan bir süreçtir. Bu tip taşımacılıkta yol haritasının belirlenmesi ve denetimi mühendis bilgisi ve de kontrolünde yapılması gerekmektedir. Ardından da yük durumuna göre vinçlerin kullanılması gerekli olacaktır. Bu vinçleri kullanacak operatörlerin de muhakkak donanımlı ve de deneyimli olması gerekmektedir.

Standart Dışı Yükler

Ağır nakliyat hizmetleri hem yurtiçi hem de yurtdışı taşıma işleminde hizmet vermektedir. Donanımlı bir ekiple yüklerin belirtilen sürede ve güvenli olarak transferleri sağlanmaktadır.

Standart dışı yüklerin taşınabilmesi için özel römorkler tasarlanmıştır ve hem uluslararası hem de yurtiçi karayolu taşıma yönetmeliğine uygun olarak üretilmişlerdir. Römorkler de lowbed olarak isimlendirilmiştir. Lowbedler sayesinde hem taşıma kolaylığı hem de denge sağlanmaktadır. Yollara zarar verilmemesi için kullanılmaktadır. Ağır nakliyat hizmetleri karayolunda 150 ton ile sınırlandırılmıştır. Daha fazla ağırlıktaki yükler ise denizyolu üzerinden, özel tasarlanmış gemiler ileyapılmaktadır.

Yüklerin analizi yapıldıktan sonra yükün nasıl taşınması gerektiği belirlenecek ve iş makineleri ile yüklemeler gerçekleştirilecektir. Uluslararası yol kurallarına göre bu işlemler gerçekleştirilmektedir.

Yurtdışı Ağır Nakliyat

Ağır nakliyat hizmetleri 150 tonu geçen ağırlık yada ölçüleri sebebiyle karayolu üzerindentaşınamayacak yükler için özel tasarımlarla geliştirilmiş gemiler ile transfer hizmeti sağlanmaktadır. Buradaki en önemli nokta ise olası risklere karşı limanlardave aktarma noktalarında yapılacak transferler için uluslararası geçerliliğe sahip bir rapor hazırlanması gerekmektedir.

Uluslararası ağır nakliyat hizmetleri denormal bir nakliye aracı ile taşınamayan yüklerin talep edilen ülkelere taşınmasını sağlamaktadır.Dünya üzerinde birçok ülkede bu hizmet bulunmaktadır. Yüklerin güvenlive süresi içinde istenilen adrese ulaştırılması sağlanmaktadır.

Özel gemiler aracılığıyla yükleriniz belirtilen sürede ve de güvenle taşınmaktadır. Yükler sigortalı bir şekilde karadan gemiye, gemiden de limanda boşaltıldıktan sonra ulaşacağı adrese transfer edilmektedir.

Yurtiçi Ağır Nakliyat

Ağır nakliyat hizmetleri, ülkemizin dört bir yanında düzenli olarak yapılmaktadır. Bu nedenle ihtiyaç duyulan her noktada ağır nakliye hizmeti sunulmaktadır. Türkiye genelinde ağırlıklı olarak; trafo taşımaları, türbin taşımaları, jeneratör taşımaları, ekskavatör, dozer gibi iş makinesi taşımaları, gabari yük taşımaları, beton, enerji santrali taşımaları, tekne ve yat taşımaları, gemi motoru taşımaları ve taş kırma eleme tesisi ile döküm üniteleri taşımaları gibi birçok hizmet yapılmaktadır.

Yol analizleri yapıldıktan sonra transfer işlemlerine başlanılmaktadır ve herhangi bir zarar görmeden yüklerin adrese teslim edilmesi sağlanmaktadır. Birçok farklı dizayn edilmiş araçlar sayesinde de istenilen yükseklikte ayarlamalar yapılarak daha güvenli bir taşımacılık yapılabilmektedir. İş güvenliği önlemlerinin sıkı tutulmasına rağmen yükü de içeriğinde bulunduran nakliye sigortası ile hizmeti güvence altına alınmaktadır. Aynı zamanda yük taşınma işleminin her aşamasında 7/24 sürekli bilgi verilmesi sağlanmaktadır. Böylece yükünüzün ne zaman ve nerede olduğunu her istediğiniz anda bilmeniz mümkün olacaktır.

Lowbed Ağır Nakliyat

Ağır nakliyat hizmetleri, Türkiye’nin birçok şehrinde, başta İstanbul olmak üzere Ankara gibi diğer büyük şehirlerimizde de verilmektedir. Lowbed ağır nakliyat hizmeti için online platformlar üzerinden birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Böylece hem referansları inceleyebilir hem de ağır nakliye hizmetlerine yönelik birçok özellik hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ağır nakliyat hizmetleri hidrolik araçlar ya da lowbed araçlar kullanılarak yapılmaktadır. Taşınması planlanan yükün ölçülerine, ağırlığına, yüksekliğine bağlı olarak kararlaştırılmaktadır. Bu sayede yükün herhangi bir sorun ile karşılaşmadan adrese teslim edilmesi sağlanmaktadır. Kimi durumlarda sigorta ve montaj işlemleri de ağır nakliyat hizmetleri kapsamında yapılmaktadır.

Yol analizi ağır yük taşımacılığında son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yükün alınacağı yerden varış noktası ve boşaltma işleminin gerçekleşmesi planlanan yere kadar olan yol mesafesinin analizinin yapılması gerekmektedir. Yükün zarar görmeden ve hedeflenen zamanda belirtilen noktaya varması için bu analizler yapılmaktadır. Hem maddi hem de manevi sorumluluğu alan taşıyıcı firma, önemli taahhütlerde bulunması nedeniyle en doğru ve uygun yolu kullanması gerekmektedir. Ağır nakliyatta proje işleri olarak da adlandırıldığından zaman konusu yük kadar hassas bir konudur.

Ağır nakliyat hizmetleri tüm Türkiye ve yurt dışında sorunsuz ve kusursuz olarak gerçekleşmesi için sunulmaktadır. Yüklerinizin güven içerisinde transfer edilmesi sağlanmaktadır. Bu hizmetler, geniş yükler, tonajlı yükler, uzun yükler, dökme ve yüksek yükler olarak ayrılmaktadır.

Proje bazlı taşımacılıkta C2 yetki belgesine sahip taşımacılık hizmeti verilmektedir. Faaliyet alanları arasında aynı şekilde fabrikaların makine ve yedek parçaları, ağır tonajlı taşımalar, fuar stantları ve ekipmanları, endüstriyel tesis yatırım taşımaları, yat ve tekne taşımacılığı gibi mallar bulunmaktadır.

Yüksekliği 3.60 metreyi geçen yükler için ise havuzlu lowbedler kullanılmaktadır. Lowbedlerin yerden yüksekliği 40 ila 80 santim arasında olmaktadır. Uzun yüklerde açılabilir ve de genişleyebilir loewbedler bulunmaktadır. Proje bazlı taşımacılıkta alt ve üst yapı, yol, baraj gibi birçok inşaat proje taşıma işleri sunulmaktadır.

Birçok türbin, trafo, santral, kazanlar, rüzgar gülleri, ağır iş makineleri, tarım makineleri ya da askeri malzemeler gibi ürünlerin taşınmasında karayolu, denizyolu ve demiryolu olmak üzere bu hizmetler sunulmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışı proje taşımaları CMR konvansiyonu ve HSE koşulları içerisinde güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Ağır Yük Taşımacılığında Firma Seçimi

Ağır yük taşımacılığı yapan firmalar hemen her ölçekte, ebatta ve büyüklükteki yükleri, o yüklere uygun taşıma ve çekme araçlarıyla taşıyan firmalardır. Ağır yük taşımacılığı, taşımacılık sektörü içinde en ağır ve en fazla dikkati gerektiren bir iş kolu olarak öne çıkmaktadır. Taşınan yüklerin çok büyük olmasının yanı sıra maddi olarak da çok değerli olmaları yüzünden bu taşımacılık işini yapan kişi ve firmaların son derece profesyonel bir şekilde ve uygun ekipmanla çalışmaları gerekmektedir. Aksi durumlarda ise hiç istenmeyen, maddi kayıplar yaşanabilir.

Ağır yük taşımacılığı ve nakliyesi işleri özellikle büyük şehirlerde çok daha fazla yapılan bir iş türüdür. Taşımaya konu olacak yükler ise son derece farklı veçeşitli olabilmektedir, yani tek bir yük çeşidinden bahsetmek imkânsızdır. Bu durumda her yük için ayrı ve farklı bir taşıma aracını aynı zamanda da taşıma planını zorunlu kılmaktadır. Ağır yük taşımacılığı yapan firmalar bu açılardan değerlendirildiği zaman ticaret ve hizmet sektörleri içinde bir lokomotif olma özelliği göstermektedirler.

Taşınan ağır yükler genel olarak sanayi, tarım, enerji, inşaat başta olmak üzere son derece önemli sektörlerin ürünleri olduğu için ağır yük taşımacılığı işleri işlerin ve üretimlerin devam edebilmesi noktasında da önemli ve etkin bir konumda bulunmaktadır. Bu duruda bu taşımacılık işinin yapılması sırasında alınması gereken tedbirlerin önemi bir kat daha arttırmaktadır.

Ağır Yük Taşımacılığı Yükleri

Ağır yük taşımacılığı yapan firmalar ve işletmelerin ana iş kolları standarttın çok üstünde olan yüklerin sağlıklı, hızlı ve güvenli olarak taşınmasını kapsamaktadır. Bu iş tanımı bütün ağır nakliyat firmaları için geçerli bir tanım olma özelliği taşımaktadır. Ağır yük taşımacılığı kapsamına giren yükler ise son derece farklı ve sayıca da oldukça fazladır.

Tek bir yük ya da üründen bahsedilemez, birçok başka iş ve hizmet koluna ait onlarca farklı yük zaman zaman bir noktadan diğer bir noktaya ağır yük taşıma işleri ile taşınır. İşte bu ve benzer sebeplerden dolayı ağır yük taşımacılığı işi zaman zaman kendi içinde de uzmanlık dallarına göre ayrılabilir. Bazı firmalar bir ya da iki ürün üzerine odaklanırken bazı büyük firmalar ise her türlü ağır yük taşımacılığını yapmaktadırlar. Bu nokta da önemli olan husus firmanın büyüklüğü ve yeterliliklere sahip olup olmama durumudur. Enel anlam da ise ağır yük taşımacılığı yapan firmalar ve kişilerin taşıdıkları yük çeşitleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Trafo ve türbin
 • Büyük tarım makinaları
 • Büyük iş makinaları
 • Konteyner ve şantiye ekipmanları
 • Tekne ve yat
 • Tank, obüs ve benzeri askeri malzemeler
 • Gemi motorları
 • Gemi parçaları
 • Enerji santrali
 • Beton santrali
 • Taş kırma ve eleme makinaları

Ve benzeri yükler ağır yük taşıma işinin hizmet verdiği yükler olarak sırlanabilirler.

 

Ağır Yük Taşımacılığında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ağır yük taşımacılığı yapan firmalar, bu firmalarda çalışan personel ve yüklerini taşıtmak isteyen kişi ya da kuruluşların ayrı ayrı ve beraber paylaştıkları sorumluluk ve görevleri bulunmaktadır. Bu zaten zorlu ve riskli olan taşıma işlerinin, zamanında ve sorunsuz olarak yapılabilmesi için çok önemli bir noktayı meydana getirir. Öncelikli olarak ağır yük taşımacılığı yapmak için sahip olunması gereken araç ve ekipman konusu gelmektedir.

Klasik taşımacılık yapılan kamyon ya da tır benzeri araçlarla genel anlamda yapılamayan bu nakliye çeşidi için özel olarak yapılmış römork ve çekiciler gerekmektedir. Büyük boyutlarda ve oldukça ağır olan yüklerin bir noktadan başka bir noktaya sevk edilmesi işi olan bu taşıma yönteminde ihtiyaç duyulan taşıma araçları olmadan bu nakliye işlerinin yapılması mümkün değildir. O yüzden dikkat edilmesi gereken ilk nokta taşıma ve sevk araçlarının bir bütün olarak bulunması durumudur. Bunun yanın da ağır yük taşımacılığı yapan firmalar özellikle teknik konularda uzman personeller de çalıştırmak durumundadırlar.

Bunun en önemli nedeni taşınan yüklerin zaman zaman sökülmesi gerekliliğidir. Bu durumda işin uzmanı olmayan kişiler sökme ve daha sonra geri kurma işlerini yapamazlar. Uzman tekniker, mühendis gibi konuya hâkim personeller bu noktada işin yürümesi için devreye girerler. Bir diğer önemli nokta ise taşıma işinin yapılacağı karayolu ve aracı kullanan şoförle ilgili konulardır. Hem karayolu iyi bir şekilde seçilmelidir, hem de taşıma aracı deneyimli şoförlere emanet edilmelidir.

Ağır Yük Taşımacılığı Fiyatları

Ağır yük taşımacılığı yapan firmalar genel anlamda bazı değişken ve beraberinde ki standart ölçülere göre fiyat belirlerler. Lakin genel anlamda taşımacılık fiyatlarına etki eden bazı faktörler de bulunmaktadır. Bu faktörler özelinde ağır yük taşımacılığı fiyatlarına da etki ederler. Yani birçok değişkenin dinamik etkilerinin olabildiği bir fiyatlandırma söz konusudur. Ayrıca taşıma işleri bir taşıma sözleşmesi ile yapıldığı için fiyat ve ödemeye ilişkin her türlü ayrıntı da bu navlun sözleşmesinde yer almak zorundadır. Bu sayede karşı taraflar arasında yaşanabilecek sorunlar ve yanlış anlaşılmalarda ortadan kaldırılmış olur. Bu noktada taşıma sözleşmeleri son derece önemlidir. Sadece fiyatları değil taşımacılık işine ait her türlü bilgiyi de içerdiği için bir bütün olarak işi ve nasıl yapılacağını temsil eden belgelerdir.

Herhangi klasik bir sözleşme ise, aşınacak yük bilgilerini, taşıma yapılacak zamanı, taşıma ücretini, ücretin hangi koşullarda ödeneceği gibi bilgilerle beraber duruma göre o işe özel farklı bilgileri de kapsamaktadır. Yine standart anlamada ağır yük taşımacılığı yapan firmalar bütün bu hususlar ışığı altında işleri alırlar ve yerine getirirler. Yine fiyat politikaları da bu belirleyici etkenlere göre belirlenip şekillenir, ortaya da o işe ait fiyat çıkmış olur.

Ağır Yük Taşımacılığında Standart Özellikler

Ağır yük taşımacılığı yapan firmalar çok sayıda farklı yükü bir noktadan başka bir noktaya taşımaktadırlar. Ana faaliyet alanı ağır yük taşımacılığı olduğu için bu taşınan yükler standart ölçülerden çok daha büyük ve ağır olmaktadırlar. Taşınan yükler bilinen normal yük taşıma araçları ile de taşınamazlar o yüzden ağır yük taşıma işlerinde o işler için özel olarak imal edilmiş taşıma aparatları yani taşıma ve nakliye araçları kullanılır. Lowbed römorklar buna örnek olarak gösterilebilir.

Yine taşınan yükler karayolu, demir yolu ya da deniz yolu ile de taşınabilir. Burada bu taşıma yöntemini belirleyen farklı hususlar bulunmaktadır. Yasal olarak karayolunda taşınabilecek ağırlık miktarları belirli bir limitle sınırlandırıldığı için, bu sınırın üstünde ki yükler deniz yoluyla taşınır.

Genel anlam da denizyolu ile yapılan ağır yük taşımacılığında kullanılan taşıma gemileri de aynı karayolunda olduğu gibi ağır yükler için özel olarak imal edilmiş araçlar olmaktadırlar. Ağır yük taşımacılığı yapan firmalar bu bu standart özelliklerin tümünü aynı anda karşılamak durumundadırlar. Yani bir bütün olarak hem gerekli bütün araçlara sahip olurlarken bununla beraber yetkin personele de sahiptirler. Elbette ilgili mevzuat ve yasalara da tam uygunluk için bu konulara da hâkim olmaları gerekmektedir. Bu sayede taşıma işleri bir düzen ve nizamiçinde yapılabilir.

 

Güvenilir Nakliyat Hizmeti Sunuyoruz

Ağır nakliyat, yüksek maddi risk nedeniyle bilgi ve tecrübenin fazlasıyla önem taşıdığı bir sektördür. Euro veya dolar olmak üzere maddi değerleri yüksek olan iş, fabrika ve tarım makinelerinin nakliyesi güvenilir ve de işini bilen şirketler tarafından yapılması tercih edilmelidir.  Türkiye’nin her yerine uygun araçlar ile nakliyat gerçekleştirilmektedir.

Her daim müşteri memnuniyetinin benimsenmiş olması ve yükleme ardından müşteri ile alıcı arasında düzenli bağlantı, güven ve de hızlı bir sürede uygun hizmet verilmesi gerekmektedir. Bu sektördeki yurtiçi ve yurtdışı bütün gelişmelerin takip edilmesi, ülkemizde de iş güvenliği önlemlerine önem verilmesi ve yükü kapsayan nakliye sigortası hizmetini vermek gerekmektedir.

Ağır nakliyat sektöründe eğitim, bilgi ve birikim son derece önem arz etmektedir. Uzun yol şartlarında şoförlerin beslenme, uyku düzeni gibi birçok konuya da dikkat edilmesi gereklidir. Bu nedenle denetimlerin de sıkı tutulması oldukça gerekli bir uygulama olacaktır. Araç filosu mobil haberleşme ve araç takip sistemleri ile donatılmış olarak her an bilgi akışı da sağlanmaktadır.

 

Buraya tıklayarak iletişim bilgilerimize ulaşabilirsiniz.