Ambarlı limanı konteyner taşıma hizmetleri Türkiye’nin İstanbul ilinde yer alan büyük limanlarından bir tanesidir. İstanbul, Marmara Bölgesi yüklerinde ve özellikle Karadeniz limanlarına giden yükler için aktarma limanı olarak da kullanılabilmektedir. Türkiye’de 300 metreden büyük gemilerin gidebildiği birkaç limandan bir tanesi olma özelliğini taşımaktadır. Aynı zamanda İstanbul’un ilk özel limanı olma özelliğini taşımaktadır.  

Konteyner Taşımacılığı Ve Ambarlı Limanı 

Ambarlı limanı konteyner taşıma firmaları ile Ambarlı limanından her türlü ithalat ve ihracat yapılmak üzere konteyner taşımacılık ile ilgili bütün işlemlerinizi yaptırmanız mümkün olmaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde, taşıma operasyonlarının ilk başlangıç noktası olarak sayılabilecek olan limanlarımız teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte gün geçtikçe kendini yenilemekte ve dünya standartlarında olma hedefi ile çok büyük adımlar atmaktadır. 

Ambarlı limanı konteyner taşıma bölgesi de bu limanlardan önemli bir tanesi olmaktadır. Marmara Bölgesi’nin Avrupa yakası noktasında bulunan ve Uluslararası çıkış kapılarının en büyüğü olarak tanımlanan Ambarlı Limanı, konteyner taşımacılığı faaliyetleri yapan firmaların birçoğuna ev sahipliği yapma görevini üstlenmiştir. Bu limanda bulunan firmalar konteyner iç nakliyesi de yaparak limanın gelişmesinde büyük fayda sunmaktadırlar.  

Yurt dışı kaynaklı gelen ve gitmekte olan ilgili bütün yüklerin Ambarlı Gümrüğü Nakliye sahasında çok pratik ve de güvenilir şekilde depolanması, elleçlenebilmesi gibi süreçlerdeki sağladığı kolaylıklar nedeniyle yurtdışından da yoğun olarak tercih edilmektedir.  

Ambarlı Limanı Hakkında 

Ambarlı limanı konteyner taşıma operasyonları hakkında daha iyi bilgi verebilmek için Ambarlı Limanı hakkında genel bilgileri paylaşmak daha doğru olacaktır. Ambarlı Limanı, genel olarak bakıldığında İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan en büyük ve en gelişmiş konteyner limanı olduğunu söyleyebiliriz. Hem bütün Marmara Bölgesi’ne hem de İstanbul’un bütün limanlarına hakim olabilen Ambarlı Limanı bununla birlikte Karadeniz’e kıyısı bulunan bütün ülkeler için de uygun bir aktarma limanı olma özelliğini taşımaktadır. 300 metre üzerindeki gemilere rahat şekilde hizmet verebilen nadir özelliklere sahip bir limandır. Türkiye’nin konteyner hacmi olarak bakıldığında en büyük limanı olma özelliğine sahiptir. Kargo tonajı bakımından da beşinci büyük limanı olmaktadır.  

Konteynerler bulundukları zamanda ilk önce sadece kömür ticaretinde kullanılmış ve birçok firmaya büyük kolaylıklar ve kazançlar sağlamıştır. Konteynerlerin dünya genelinde standartlarını ve de ölçülerini belirleyen ülke Amerika olmuştur.  

Taşımacılık Sektöründe Konteyner Çeşitleri  

Ambarlı limanı konteyner taşıma operasyonları birçok çeşit konteyner tipiyle yapılmaktadır. Yükün çeşidine ve özelliklerine göre değişik tiplerde ve özelliklerde konteynerler tercih edilmektedir. Taşımacılık sektöründe konteynerler genel olarak; standart konteyner, üstü açık konteyner, açık konteyner, platform konteyner, soğutma özelliği olan konteyner, tank konteyner ve dökme yük konteynerleri olarak sınıflamamız mümkündür.  

Ağır yük taşımacılığı konusunda nakliyenin güvenilir ve uygun bir biçimde yapılabilmesi için konteyner seçiminin önemi çok büyüktür. Taşınacak malzemenin boyutları ve mahiyeti de konteyner çeşidini belirlemek için en temel faktörlerdir  

Ambarlı limanı konteyner taşıma operasyonlarında kullanılan standart konteyner çeşitleri, dört tarafı da kapalı şekilde olup ön ya da arka kısmında kapı bulunan genel konteyner çeşidine verilen isimdir. Genel yük taşımacılıklarında en sık tercih edilen konteyner türü olarak adlandırılabilir. Üstü açık konteyner çeşitleri ise hacimsel olarak yüksekliği fazla olan ve de standart konteynerin içerisine sığamayacak tiplerde yüklerin taşıması amacıyla tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra platform konteyner çeşitleri diğer konteyner tiplerine nazaran daha dayanıklı ve sağlam malzemelerden yapılan, genel olarak her tarafı açık şekilde sadece bir platformdan oluşan konteyner çeşitlerini ifade etmektedir. Bu çeşit konteynerler ile hem eni hem de yüksekliği fazla olan tipteki yüklerin taşımaları yapılmaktadır.

Spesifik bir konteyner çeşidi olan soğutmalı konteynerler ise çoğunlukla taze sebzeler, et çeşitleri ve deniz mahsulleri gibi çabuk bozulabilecek ve belli bir derecede taşınması gerekli gıda maddelerinin nakliyesinde tercih edilmektedir.  Dökme yük konteynerleri ise isminden de anlaşılabileceği gibi tuz, şeker, tahıl, gübre ve kahve çeşitleri gibi yüklerin nakliyesinde tercih edilmektedir. Bu çeşitteki konteynerlerin üst kısmında dolum için bir delik bulunmakta ve alt tarafında da tahliye için dizayn edilmiş kapakçıklar bulunmaktadırTank konteyner çeşitleri de oval biçimde tasarlanmış ve içeriğinde kimyasal madde bulunan ve genel olarak tüm sıvı çeşitlerinin nakliyesi için kullanılmaktadır.  

Konteyner Taşımacılığında Yük Anlaşmaları  

Ambarlı limanı konteyner taşıma operasyonları için konteynerlerin doluluk oranlarına göre farklı şekilde anlaşmalar yapılmaktadır. Konteyner taşımacılığına konu olan yükler bir konteynerin tamamını dolduramadığı durumlarında farklı alıcıları olan yükler parsiyel diyerek tanımladığımız tek bir konteyner içerisinde taşınabiliyor. Bu noktada karşımıza, Komple Konteyner yani kısaltılmış haliyle FCL ve Parsiyel Konteyner yani LCL taşıma çeşitleri çıkmaktadır.  

Ambarlı limanı konteyner taşıma operasyonlarında ve bütün dünyada standart olarak taşınacak olan yükün bütün konteyneri kaplaması durumuna ‘’Full Container Loading’’ yani komple konteyner yükü deniliyor. Bu tür FCL yükleme çeşitlerinde malın sahibi gemi acentesiyle veya aracı tabir edilen forwarder firmayla belli süreleri içeren bir sözleşme yapılması için senelik bazda düzenli ve belirli bir yük kapasitesinin üzerinde bir taşıma yapmak gerekmektedir. FCL yükler limana geldiği zamantalep edilirse gelen konteyneri kendi depolarına götürterek boşaltabilmesi mümkündür.Ya da hizmet alınan lojistik firmanın kendi deposuna da boşaltma mümkündür.  

Bir konteyneri dolduramayan ‘’Less Than Container Load’’ kısaltılmış ismiyle LCL yükleme çeşitlerinde ise; konteynerin içerisine iki veya daha fazla da alıcısı bulunabilen yük çeşitleri birbirinden ayırarak yüklenirler. Konteynerler limana geldiğinde alıcıların gümrükçüleri nezaretinde açılarak mal sahipleri ilgili yüklerini alabilirler. LCL yükleme çeşitleri; daha öncesinde alınan bilgiler ışığında limanda veyakonu lojistik firmanın deposundan gerçekleşirler.  

Ambarlı limanı konteyner taşıma konusunda bu tip yüklemelerde karşımıza çıkabilecek bazı ifadeler aşağıdaki gibidir: 

FCL/LCL; iki ya da daha fazla ihracatçının yükleri tek bir konteynerin içerisine yüklenir ve ithalatçı taraf tek bir firmadır.LCL/FCL ise tek ihracatçı tarafından yüklenen konteyner, karşı tarafta iki veya daha çok ithalatçının yükü olduğunu tanımlamaktadır. 

FCL/FCL ifadesi de ilgili konteyner yükünün tek bir ihracatçısı ve tek bir ithalatçısı olduğu anlamına gelmektedir. LCL/LCL tanımı da konteynerdaki parsiyel yükün tek bir ihracatçısı ve ithalatçısı olduğu anlamına gelmektedir.  

Konteynerler İçin Standardizasyon Tanımı 

Ambarlı limanı konteyner taşımaoperasyonlarında kullanılan bütün konteynerler belli bir standarda sahiptir. Taşımacılıkta kullanılan bütün konteynerler belli bir standart ve ölçülerde üretilmelidir. Karayolları ve deniz taşımacılığı yetkililerinin oluşturduğu, aralarında en çok öne çıkan ISO standartları belirlenmiştir. 1968 yılında Ocak ayında yürürlüğe girmiş olan R-668 sayılı standart ile bütün tanımlar, ölçüler ve kriterler tek bir pota altında toplanarak belirlenmiştir. Aynı yılın Temmuz ayına gelindiğinde R-790 ile birlikte bütün markalama ve tanımlama işlemleri belirlenmiş ve yürürlüğe girmiştir. 1970 senesinin Ocak ayında ise R-1161 ile birlikte bütün konteynerlerin köşe aksamları tanımlanarak yürürlüğe girmiştir. Son olarak 1970 senenin Ekim ayında R-1897 koduyla genel amaçlı taşıma konteynerleri için minumum ölçüler yürürlüğe girmiştir.  

Ayrıca buradan Ambarlı Limanı haritasına ulaşabilirsiniz.

Buraya tıklayarak iletişim bilgilerimize ulaşabilirsiniz.