Ambarlı limanı nakliye firması

Ambarlı limanı nakliye firması hizmetleri Türkiye’nin İstanbul şehrinde yer alan en büyük limanlardan bir tanesi olan Ambarlı Limanı çevresinde yapılmaktadır. İstanbul, Marmara Bölgesi yük çeşitlerinde ve özellikle Karadeniz limanlarına giden yük çeşitleri için aktarma limanı olarak da kullanılabilmektedir. Ambarlı Limanı Türkiye’de 300 metreden büyük gemilerin gidebildiği birkaç limandan bir tanesi olma özelliğini taşımaktadır. Aynı zamanda İstanbul’un ilk özel limanı olma özelliğini taşımaktadır.

Ambarlı limanı nakliye firması hizmetleri konteyner ve açık yük taşımacılığı gibi birçok yük çeşitlerinin nakliyelerinde hizmet vermektedirler. Bu firmalar gelen yükleri Ambarlı limanından alarak tüm taşımacılık işlemlerini komple veya parsiyel yük olarak taşımacılıklarını yapmaktadırlar. Bu firmalar açık konteyner, dökme yük amaçlı konteyner, genel amaçlı konteyner, platform, soğutuculu konteyner, üstü açık konteyner gibi her çeşit ve tipte konteynerinizin ya da kapalı kasa taşınamayan açık yüklerinizin nakliyesini yapmaktadırlar.

Taşımacılık Alanında Konteyner Sınıfları 

Ambarlı limanı nakliye firması hizmetleri içerisinde olan konteyner sınıfları yükün özellikleri ve boyutlarına göre değişiklik göstermektedir. Nakliye alanında konteynerler genel olarak; standart konteynerler, üstü açık konteynerler, açık konteynerler, platform konteynerler, soğutma özelliği olan konteynerler, tank konteynerler ve dökme yük konteynerleri gibi sınıflara ayrılmaktadırlar.

Ağır yük taşımacılığı hususunda nakliyenin güvenilir ve düzgün bir şekilde tamamlanabilmesi için konteyner seçimi oldukça önemlidir. Nakliyesi yapılacak yükün boyutları ve ağırlığı uygun konteyner tipini belirleyebilmek için en temel unsurlardır.

Ambarlı limanı nakliye firması hizmetlerinde kullanılmakta olan standart konteyner çeşitleri, her bir tarafı da kapalı şekilde olan ön ya da arka tarafında kapısı bulunan genel konteyner çeşitlerine verilen isim olmaktadır. Genel yük taşımacılıklarında en çok tercih sebebi olan konteyner türü olarak isimlendirilebilir. Üstü açık konteyner tipi ise hacim olarak yüksekliği fazla ve standart konteynerlerin içine sığamayacak yapıda olan yüklerin nakliyesi amacıyla tercih edilmektedir.

Bununla birlikte platform konteyner tipleri diğer standart konteynerlere göre daha sağlam ve dayanıklı malzemelerden yapılmışlardır. Genel olarak her tarafı açık şekilde olan sadece bir platformdan oluşmuş olan konteyner tiplerini ifade etmektedirler. Bu tipteki konteynerler ile hem en hem de yüksekliği fazla olan yüklerin taşımaları yapılmaktadır.

Özel bir konteyner tipi olan soğutmalı konteynerler genellikle taze sebzeler, et çeşitleri ve deniz ürünleri şeklinde kısa sürede bozulabilecek ve belli bir sıcaklık derecesinde taşınması gerekli gıda maddelerinin nakliyesinde kullanılması tercih edilmektedir. Dökme yük konteynerleri ise adından da anlaşıldığı gibi tuz, şeker, tahıl, gübre ve kahve çeşitleri gibi yüklerin taşımasında tercih edilmektedir. Bu tipte olan konteynerlerin üst tarafında dolum için bir delik bulunmakta ve alt tarafında da boşaltım için tasarlanmış kapakçıklar bulunmaktadır. Tank konteyner tipleri de oval biçimde tasarımı yapılmış ve içeriğinde kimyasal madde bulunan ve genel olarak tüm sıvı çeşitlerinin nakliyesi için tercih edilmektedir.

AMBARLI LİMANI TAŞIMA ÇEŞİTLERİ

Ambarlı limanı nakliye firması hizmetlerinde birçok sınıf ve çeşitlilikte yüklerin nakliyesi yapılmaktadır. Konteyner taşımacılığı, parsiyel taşımacılık, teminatlı taşımacılık, grupaj taşımaları, ağır yük ve lowbed taşımaları ile geniş, tonajlı, standart, dökme ve yüksek olmak üzere tüm tip ve çeşitlerdeki yüklerin nakliyeleri yapılmaktadır.

Ağır nakliyat ve proje taşımacılığı kapsamında kullanılan ağır nakliye araçları Beher, Lowbed ve hidrolik araçlar olarak sınıflandırılmaktadır.

Proje taşımacılığı ve ağır nakliye çeşitlerinde genel olarak vinç malzemeleri, inşaat makineleri, iş makineleri, tekneler, rüzgar tribünleri, boru hatları, vinçler gibi ağır ve özel nitelikteki yükler taşınmaktadır.

Lowbed ve Beher tipi araçlar, yükseklik sınırları, yük kapasitesi, yükleme boşaltma kolaylığı ve aynı zamanda manevra kolaylığı gibi problemleri çözmeye tarayan model ve tasarım çeşitliliklerine sahiptirler. Bu şekilde her çeşit ve sınıftaki yüklerin nakliyeleri profesyonel şekilde yapılmaktadırlar.

Depolama Hizmeti Veren Firmalar

Ambarlı limanı nakliye firması çeşitleri içerisinde depolama hizmeti de veren firmalar bulunmaktadır. Ticari ürünler, ev eşyaları ve bunun gibi depolama hizmeti gerektirecek her çeşit ve tipteki yüklerin ve ürünleriniz için depolama hizmetleri alınması mümkündür. Depolarda her tip yük ve eşya ile ilgili uzman, eğitimli ve tecrübeli personel bulunması gerekmektedir.

Ambarlı limanı nakliye firması gümrüklü ve gümrüksüz depolama sahalarında hizmet vermektedir. Bu depolama hizmetleri arasında, yurtiçi ve yurtdışı depolama, gümrüklü ve gümrüksüz depolama bulunmaktadır. Ayrıca depo yönetim sistemi, sipariş yönetimi, envanter kontrol, depo operasyonları ve sevkiyatlar da gerçekleşmektedir. Aynı zamanda bu firmalarda üretim ve sevkiyat öncesi hazırlama, dizme, birleştirme, paket ve montaj işlemleri sunulmaktadır. Ayrıca barkodlama, etiketleme ve sarf malzeme yönetim hizmetleri de verilmektedir.

Nakliye İşlerinde Adımlar

Ambarlı limanı nakliye firması taşımacılığında bazı adımlar başarı ve fayda için oldukça önemli olmaktadır. Taşımacılıkta öncelikli olarak müşteri gereksinimleri ve ihtiyaçların çok iyi şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. İhtiyaca yönelik pratik çözümler sunulması oldukça önemlidir. Ayrıca her iş için ayrı bir çalışma grubu mutlaka oluşturulmalıdır. Nakliye ile ilgili hiçbir konuda bir eksikliğin olmaması için çalışma grubu da oldukça önemlidir. Diğer bir konu ise optimum güzergah ve maliyette karar verilmesidir. Yani o anki yüke ve o anki koşullara göre en verimli ve uygun maliyetli yol güzergahının belirlenmesi ve karar verilmesi gereklidir. Bu karardan sonra gerekli bütün yol izin ve belgelerinin alınması gereklidir. Sonrasında yükün çeşidine göre yük düzeni planları ve yük sabitleme planlarının özenli bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Bu konu teknik ağırlıkta bir konu olduğundan işinde uzman ve tecrübeli kişilerce hazırlanması gereklidir. Daha sonrasında yük ile ilgili kargo sigortası detayları düzenlenmelidir. Her bir taşıma aşamasında kargo takibi yapılmalıdır. Taşımacılıkta gümrük beyannamesi ve işlemlerinin de düzenlenmesi gereklidir. Son olarak teslim raporlarının oluşturulması ve paylaşılması gelmektedir.

Görüldüğü gibi nakliye işleri genel olarak nakliyenin her aşamasında kapsamlı bir çalışma, planlama ve aynı zamanda uzman bir ekip gerektirmektedir. Uzman ekip dışında nakliyelerde kullanılan tırların şoförleri de alanlarında uzman ve tecrübeli olmalıdırlar. Özellikle ağır sınıftaki yüklerde şoförlerin bilgi ve tecrübeleri ile birlikte yol ve güzergah bilgileri de önem kazanmaktadır.

Gümrükleme İşlemlerinin Önemi

Ambarlı limanı nakliye firması türlerinde bir diğer önemli kısım ise gümrükleme işleridir. Gümrükleme işlemleri müşterilerin mevcut bütün gümrükleme ihtiyaçlarının tespit edilerek sahip olunan teknoloji altyapısı ile birlikte, tecrübeli ve deneyimli müşavir kadroları ve de müşteri odaklı olan çalışma yapısıyla müşterilere en uygun çözümler sağlanmasıdır. Bütün gümrükleme ihtiyaçları dahilinde kendi bünyesinde yer alan operasyon kadroları ile firmalar gümrükleme süreçlerinin en hızlı ve problemsiz bir biçimde tamamlanabilmesi için çalışmaktadırlar.

Ambarlı limanı nakliye firması taşımalarda değişen gümrük mevzuatları ile ilgili en kısa zamanda bilgi toplayarak düzgün bir ekip çalışması sonucunda çözümlere ulaşılmaktadır. Ayrıca firmalar nakliye edilen yükler varış noktasına ulaşmadan önce zaman kazanmak için evrak işlerinin hepsini bitirmeye çalışmaktadırlar.

Gümrükleme işlemleri ile birlikte firmalar müşterilere tedarik zincirinin ilgili bütün halkalarında destek sağlamaktadırlar. Lojistik, gümrükleme dışında depolama konusunda da çözümler sunan firmalar bulunmaktadır.

Bize buradan ulaşabilirsiniz.