İstanbul Konteyner Nakliye Firmasıtaşımacılık sektöründe nakliyat hizmeti vererek hizmet sağlamaktadır. Arzu edilen miktarda yükü istenilen yere tam zamanında olma ön koşuluyla ulaştıran çeşitli büyüklüklerdeki araçlar firma bünyesinde bulunmaktadır. Geniş, uzun ve iç hacmi büyük olan bu tırlarla yük kolayca taşınabilmektedir. Müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla her türlü detayı önceden düşünülerek teslimat esnasında herhangi bir sorun yaşanmasını önlenmektir. 

Tam donanımlı ve bakımlı araçlarla herhangi bir sorun yaşanmadan hızlı bir şekilde hizmet verilmektedir. Birçok boyutta ve çeşitte var olan konteynerlar ile parsiyel, kargo, parça yük ve komple taşımalarda yurtdışı ülkelere ihracat ve ithalat işlemleri eğitimli ve tecrübeli nakliyeci personeller ile gerçekleştirilmektedir. Böylece yükün tıra yüklenmesinin ardından roro gemi nakliyesiyle deniz yolu veya kara ulaşımı ve adrese teslimi de uygulanmaktadır. 

İstanbul konteyner nakliye firması nakliye içeriğinde açık konteyner, dökme yük konteyneri, genel amaçlı konteyner, platform konteyner, soğutuculu konteyner, tank konteyner ve üstü açık veya üstü açılabilir konteyner nakliyesi bulunmaktadır.Aynı zamanda kapalı kasa taşınamayan yükler için de açık yük taşıma nakliyesi de yapılmaktadır.  

Nakliye İçeriğine Göre Konteyner 

İstanbul konteyner nakliye firması farklı konteyner çeşitleriyle rahat bir nakliyat hizmeti vermektedir.Açık konteynerlar ile ağır veya askeri araçlar, iş makineleri, beton bloklar gibi büyük hacimli, ağır ve yüksek eşyalar taşınılmaktadır. Dökme konteynerler ile sıvı ya da gaz harici olarak tarım ürünlerinin taşınması için kullanılmaktadır. Genel amaçlı standart konteynerlar ise en yaygın kullanılan konteyner türüdür. Tam kapalı olacak şekilde imal edilmektedir. Birçok materyalin taşınmasını sağlamaktadır. Raylı sistem ile yüklenmesi, indirilmesi ve gideceği yere iletilmesi oldukça rahat ve de kolaydır. 

Platform konteyner ise hacme ve ağırlığa sahip yüklerin taşınmasında kullanılmaktadır. Doğrudan yüklenme imkanının bulunmadığı durumlarda taşıt, makine veya yüklerin taşınması için kullanılmaktadırSoğutmalı konteynerlar da meyve, sebze, deniz ürünleri, taze çiçekler gibi belirli ısı ve konforda taşınması gereken gıda ve türevlerine yönelik ürünlerin nakliyesinde kullanılmaktadır. Soğutucu sistemde dizayn edilmişlerdir. Tank konteynerlar,bir diğer adıyla silindir konteynerlar, sıvı ve gaz materyallerindeki yüklerin güvenli ve doğru bir şekilde taşınması için dizayn edilmişlerdir. Tankların dolum oranı %85’den az, %95’ten de çok olmamak kaydıyla kullanım sağlanması gerekmektedir. 

Üstü açık konteynerlar ise yüksek ya da uzun materyallerdeki yüklerin rahat bir şekilde taşınabilmesi için dizayn edilenkonteynerlardır. Taşınan ürünlerine göre branda ile üst kısım kapatılarak da kullanılması sağlanmaktadır. Üstü açılabilen konteyner ise fonksiyonel kullanımlar için tasarlanmış bir konteyner çeşididir.  

Konteyner Taşımacılık Anlaşma Tipleri 

Uluslararası ticarette bir konteynerın tamamının yükler tarafından doluolmaması ve farklı alıcısı olan yük olması halindeparsiyel olarak aynı konteynerde taşınabilmektedir. Burada komple konteyner ve parsiyelkonterney taşımaları ortaya çıkmaktadır. Taşınacak yük bütün konteynerı hacim ya da ağırlık olarak tamamen dolduruyorsa buna da FCL, komple konteyner yükü denilmektedir. FCL yükler, limana ulaştığında lojistik şirketlerinin deposuna boşaltma yapabileceği gibi yük sahiplerinin talebine göre konteynerı kendi depolarına getirtip de boşaltabilmektedirler.  

LCL yükler ise limana ulaştıklarında yük sahiplerinin gümrükçüleri kontrolünde ya limanda ya da lojistik şirketinin deposunda yüklerini almaktadırlar. 

İstanbul konteyner nakliye firmasıtaşımacılık anlaşma çeşitleri arasında yer alan FCL/LCL ifadesi iki ya da daha fazla ihracatçının yükü tek bir konteynere yüklenmesidir. Ancak tek ithalatçıfirma vardır.LCL/FCL yüklerde bir ihracatçı ile iki ve daha fazla ithalatçının yükübulunmaktadır. 

Dolu bir konteyner yükünde bir ihracatçı ve ithalatçı olduğu duruma ise FCL/FCLdenilmektedir. Konteyner içerisindeki parsiyel yükün bir ihracatçısı ve ithalatçısı var ise bu  durumLCL/LCL olarak tanımlanmaktadır. 

 

Karayolu Taşımacılığı Tanımı Ve Önemi 

İstanbul Konteyner Nakliye Firması, kalkış ve varış noktaları arasında aktarmasız bir taşımaya olanak sağlamaktadır. Yüklerin hızlı, güvenli ve sağlam bir şekilde taşınmasına imkan sağlayan bir ulaşım sistem ile hizmet vermektedir. Gerek ev taşınması gerek fabrika taşınması ya da mal ve ürünlerin taşınmasına kadar birçok tipte hizmet verilmektedir. Yükleme ve boşaltma işlemlerinin rahat bir şekilde yapılabilmesi ve kapıdan kapıya hizmet verebilmesi gibi nedenlerden ötürü de sıkça tercih edilme nedenidir. Ülkemizde de taşımaların büyük bir kısmı coğrafi nedenlerden ötürü karayolu kullanılarak yapılmaktadır. Teslimatların, aktarmaya gerek duyulmadan direkt ve kolaylıkla yapılması da avantajları arasındadır. Aynı zamanda limanlarda yaşanan bekleme sürelerini ortadan kaldırmakta ve doğrudan depolara teslim edilmektedir. Uygun coğrafi koşullar oldukça ulaşım ağı sınırsızdır.  

 

Açık Yük Taşımacılığı Ve Hizmetleri 

İstanbul konteyner nakliye firması, farklı yük ve ölçülere sahip ürün ya da eşyaların taşıma işleminde sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi için yüklere özel araçların belirlenmesi gereklidirKonteyner gibi ağır ve hantal yükler için tasarlanan araçlar, taşıma güvenliğini de maksimum bir şekilde sağlamaktadır. Açık yük taşımacılığı hizmetlerTürkiye’nin farklı bölgelerine verilmektedir. Kurumsal şirketler veya seri üretim yapan firmalar için de özel araçlar tahsis edilmektedir. 

Dökme yükler, inşaat malzemeleri ve ağır yükler gibi pek çok alanı kapsayan açık yük taşımacılığında kimi araçların kasalarının üstü açıktır. Bu da ağır ve kaba olan yüklerin dahi pratik bir şekilde taşınabilmesini sağlamaktadırİstanbul konteyner nakliye firmasıbeklentilere göre özel taşıma ekipmanlarının temin edilmesi, lashing yapılması ya da gerek duyulduğu takdirde denizyolu taşımasının organize edilmesi hizmetlerini de sağlanmaktadır. 

Standart Dışı Yükler İçin Ağır Yük Taşımacılığı 

İstanbul konteyner nakliye firmasıağır yük taşımacılığında da hizmet vermektedir. Normal bir araçla taşınmasımümkün olmayan yüklerin hem yurtiçi hem de yurtdışı taşınma işlemine ağır yük taşımacılığı denilmektedir. Profesyonel bir ekiple yükün kısa sürede ve güvenli bir şekilde taşınması gerçekleştirilmektedir. Uluslararası alanda lowbed olarak da adlandırılmaktadır. 

Uluslararası ve yurt içi karayolu taşıma yönetmeliğine istinaden standartların dışındaki yüklerin transfer edilebilmesi için özel römorklerimal edilmiştir. Bu römorklerelowbed adı verilmektedir. Belli ağırlıkların üzerindeki yüklerin taşıma esnasında yollara zarar vermemesi için tercih edilmektedir. Taşıma kolaylığı ve denge sağlamaktadır. Karayolunda geçerli olan ağır yük taşımacılığında yüklerin ağırlığı 150 ton ilesınırlandırılmıştır. Karayolunda taşınması mümkün olmayan yükler ise denizyolu üzerindenağır yük taşımacılığına özel olarak üretilmiş gemiler ile taşınmaktadırç 

Tekerlekli ve normal vinçler ve malzemeleri, gabari-dışı yük taşımaları, gemi motorları, fabrika taşımaları, inşaat ve iş makineleri, boru hatları, rüzgar tribünleri, köprü kirişleri, jeneratör, tekne ve yelkenliler gibi materyaller ağır yük taşımacılığında taşınmaktadır.  

Öncelikle yükün analizi yapılmaktadır. Sonrasında ise yük için taşıma koşulu belirlenmektedir. Taşınacak olan yük iş makineleri aracılığıyla yüklenir ve akabinde de taşıma işlemi başlatılır. İstanbul konteyner nakliye firması uluslararası yol kurallarını bilip işlemleri buna göre şekillendirmektedir 

İstanbul konteyner nakliye firmasıgünümüzde farklı özelliklere sahip olan konteynerler sayesinde birçok farklı taşıma imkanı sunmaktadır. Gıda maddeleri ve çeşitli hammaddeler, sanayide kullanılan makineler ve bunların parçaları, inşaat sektöründe kullanılan materyaller ve de makineler, kumaş gibi tesktil ürünleri, buğday, tahıl gibi dökme yükler, tarımsal maddeler gibi birçok farklı ürün grubu taşınabilmektedir. 

İstanbul Ağır Yük Taşımacılığı

İstanbul ağır nakliyat yük taşımacılığı bakımından birbirinden bağımsız çok sayıda taşıma ve nakliyat firmasının yer aldığı bir şehir olma konumundadır. Bu özelliğinin en önemli nedeni kalabalık nüfusu, gelişmiş sanayisi ve aynı zamanda limanları ve mevcut limanlara yakınlığıdır.

Ağır yük taşımacılığı genel anlamda yük taşımacılığı sektörü içinde kendine has özellikleri olan ve oldukça kompleks bir yapıya sahiptir. Ağır yük taşımacılığı ağırlık ve ebat olarak normal ölçülerin çok üzerinde olan ml, malzeme ve makine gibi unsurların bir yerden bir başka yere taşınması işidir. Bu taşıma işi taşınan yüklerin oldukça ağır ve çoğu zaman da değerli olması nedeniyle oldukça zorlayıcı ve bir o kadarda risklerle doludur.

Bunun için ağır yük taşıma işleri için öncelikle teknik ve araç donanımı ve elbette yetkinlik gerekmektedir. İstanbul ağır yük taşımacılığı da aynı şekilde aynı durumlara dâhildir. Bir şehirden bir başka şehre ya da bir ülkeden başka bir ülkeye yapılabilen ağır yük taşıma işlerinde taşınan yükler arasında devasa iş makinaları ya da büyük ölçekli mallarda girmektedir. Ağır yük taşıma bu kapsamlardan değerlendirildi zaman da kesinlikle uzmanlık gerektiren bir iş faaliyetidir.

Ağır Yük Taşımacılığında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İstanbul ağır yük taşımacılığı kapsamında büyük ve kayda değer bir merkez olarak da görülebilir. Türkiye’nin en kalabalık ve en gelişmiş şehri olan İstanbul aynı zaman da Asya ve Avrupa kıtalarını da birbirine bağlayan bir köprü görevi görmektedir. Özellikle yurt dışı taşımacılık faaliyetlerinin önemli ölçüde bir merkezi olması da bu gibi özelliklerinin bir sonucudur.

Ağır yük taşımacılığı bir bütün olarak ele alındığı zaman ortaya oldukça planlı olunması gereken bir iş olduğu durumu çıkmaktadır. Taşımacılık faaliyetlerinde mevcut olan zorluklara ek olarak taşınan mal ve cihazların ağır olması, büyüklükleri, gibi unsurları ağır yük taşıma işini daha da zor bir iş haline getirmektedir. Bu yüzden özellikle taşıma işini yapan firmaların ve personellerin oldukça dikkatli ve profesyonel olarak çalışmaları önem arzetmektedir. Aksi durumlarda telafileri oldukça zor olabilecek maddi ve manevi zararlarla karşılaşmak olası bir sonuç olabilir. Yine ağır yük taşımacılığında dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise taşınacak mal ya da yükün ne olduğu ile ilgilidir.

Eğer mekanik ya da elektronik bir ürün taşınıyorsa herhangi bir zarar görmemesi için ilave ek önlemler alınması gerekmektedir. Yine asla atlanmaması gereken bir diğer nokta ise taşımanın yapılacağı güzergâhın taşınan yüke uygunluğudur. Yani taşıma esnasında diğer araçların ve doğal olarak trafiğin tehlikeye sokulmaması çok önemlidir. Yol konusunda bir diğer kayda değer konuda şoförlerin tecrübeli, işinde uzman olması gerektiğidir. Taşınan yükün ebatları ve hacmi düşünüldüğü zaman acemi şoförlerin bu taşıma işini yapması olanaksız bir durumdur. İstanbul ağır yük taşımacılığı işletmeleri açısından da diğer her firma açısından olduğu gibi bu benzer huşular son derece önem arz eden konulardır.

Ağır Yük Taşımacılığı Aşamaları

İstanbul ağır yük taşımacılığı kapsamında birçok eğitim ve staj yapma imkânı da bulunan bir şehir olma özelliği içindedir. Ağır yük taşımacılığının ilk adımdan son adımına kadar tam bir profesyonellik, teknik bilgi ve donanım gerektirmesi bu eğitimleri zorunlu kılan nedenler olarak gösterilebilirler. Yine kişilerin can ve mal güvenliklerinin aynı anda sağlanması da bir diğer önemli konudur.

Ağır yük ve mal nakliyesi işleri farklı unsurların bir araya gelerek meydana getirdiği bir süreç olarak da rahatça ifade edilebilir. İşte bu yüzden her bir ayağın ve o ayağı oluşturan kişilerin işlerini sorumluluk bilinciyle yapmaları doğru olan yöntemdir. Ağır yük taşımacılığı aşamaları ise şu şekilde özetlenebilir.

 • Mevcut yükün belirlenmesi,
 • Mevcut yükün yükleme için hazır hale getirilmesi
 • Gerekliyse söküm işlemlerinin yapılması
 • Yükün taşıma aracına güvenli ve tüm tedbirler alınarak yüklenmesi
 • Taşıma aracının kontrolünün yapılması ve yola çıkılması
 • Gerekliyse eğer trafik güvenliğinin alınması
 • Yol Boyunca trafik ve hız kurallarına uyulması
 • İndirme noktasında indirilecek alanın hazırlanması
 • Gerekiyorsa yükün montajının yapılması
 • Ve son olarak yükün güvenli bir şekilde taşıma aracından indirilmesi

Bu aşamaların her birinde görevli personelin yetkinlik düzeyleri son derece önemlidir. Aynı şekilde yük sahibinin de malını taşınmaya hazır bir duruma getirmesi önemlidir. İstanbul ağır yük taşımacılığı ya da Ankara taşıma firmaları için bu noktalar çalışmanın temel stratejilerini oluşturmaktadır.

Ağır Yük Taşımacılığı Ve Önemi

İstanbul ağır yük taşımacılığı olanakları ise hem yurtiçi hem de yurtdışı merkezli taşımacılık bakımından son derece geniştir. Yani hem yerli hem de yabancı birçok firma bu sektör adı altında yoğun bir faaliyet içindedirler. Bunun en önemli nedenlerinden biri ise ağır yük taşımacılığının birçok hayati ve önemli konuyla direk olarak ilişkili olmasıdır.

Ağır yük taşımacılığı, ağır sanayiden inşaata, enerji sektöründen ulaşım sektörüne kadar onlarca farklı kulvarda kullanılan yüklerin taşımasını yapmaktadır. Bu da taşıma işlerinin sürekli olarak ve durmadan devam etmesi anlamına gelmektedir. Aksi halde birçok iş kolu ve hizmet aksayacaktır. Bu da hem ekonomik hem de diğer açılardan ciddi zararlı sonuçlara sebep verecektir. Bu açılardan bakıldığı zaman ağır yük taşımacılığının önemi çok daha iyi anlaşılabilmektedir. Zaten günümüz koşulları altında yapılan her işlem bir diğeri ile direk bağlantı içindedir. Ağır yük taşımacılığı da bu işlemler arasında bir köprü görevi gören bir iş koludur.

Örneğin yapılan büyük bir trafonun ilgili yere zamanında ve güvenle götürülmesi, elektrik ihtiyacı olan binlerce kişiyi direk ilgilendiren bir konudur. Yine bir ağır ziraat aletinin yerine ulaştırılması işi, o bölgedeki tarım faaliyetlerini doğal olarak etkilemektedir. Bu açılardan İstanbul ağır yük taşımacılığı başta olmak üzere ağır yük taşımacılığı işleri son derece önemli ve gerekli faaliyetlerdir.

Ağır Yük Taşımacılığı Ve Taşınan Yük Çeşitleri

İstanbul ağır yük taşımacılığı kapsamında yüzlerce farklı tipte ve özellikte yüklerin taşıması yapılmaktadır. Bu yüklerin her biri farklı boyut ve ebatlarda olabildikleri gibi hepsinin ortak özelliği ise ağır ve hacimce çok büyük olmalıdır. İşte bu da taşıma işinin ciddi ve temkinli yapılması için yeterli bir sebeptir. Genel anlamda yük çeşitleri azla olmakla birlikte bazı ağır yük çeşitleri şu şekilde istenebilirler;

 • Büyük tarım makinaları
 • Beton ya da farklı malzemelerden yapılmış trafolar
 • Şantiyeler için konteynerler
 • Büyük ve değişik şekillerde iş makinaları
 • Silo ve ambarlar
 • Yat ve tekneler
 • Fuar stantları
 • Büyük jeneratörler

Bu sıralanan ürünler dışında da yine yüzlerce farklı yük ağır yük taşımacılığı kapsamına girmektedir. İstanbul ağır yük taşımacılığı ise bu ve benzer yüklerin her gün taşımasının yapıldığı bir merkezdir. Ayrıca ağır yük taşımacılığında özellikle bazı ürünlerin yükleme esnasında sökülmesi ve indirme sırasında da tekrar doğru şekilde kurulması gerekebilmektedir. Bu durumda mühendis ya da teknisyen statüsünde çalışanlarında ağır yük taşıma işlerinde aktif olarak yer almasını zorunlu kılmaktadır. Sökme ve geri montaj işleri de bu taşımacılık işlerinin bir başka ayağını oluşturmaktadır.