Konteyner taşımacılığı fiyatları direk olarak taşıma işlemi yaptırmak isteyen herkesi ve her kurumu ilgilendiren ve karar süreçlerini etkileyen taşımacılık sektörü içinde oldukça önemli bir konudur. Taşımacılık faaliyetleri yüzlerce farklı tür ve seçenek ile nerdeyse insanlık tarihinin ilk anlarından beri yapılan işlerdir. Taşımacılık ya da nakliye hizmetleri ise içlerinde çok fazla dinamik unsurum bulunduğu bir iş süreci olarak ortaya çıkmaktadır. Yani en küçük taşımacılık faaliyetlerinden en büyük ve kapsamlı taşıma işlerine kadar her işi etkileyen birçok unsur vardır. Taşıma faaliyetleri içinde genellikle büyük ebatlı taşıma işleri için kullanılan en önemli türlerden bir tanesi de konteyner taşımacılığıdır.

Özellikle ülkeler arası yapılan ticari faaliyetlerin temel ayaklarından biri de bu konteyner taşımacılığıdır. O yüzden konteyner taşımacılığı fiyatları da son derece dikkatle takip edilen konu başlıkları arasında yer almaktadır. Konteyner taşımacılığı ise kendi içinde farklı tür ve çeşitlere ayrılan oldukça kompleks bir taşımacılık ve nakliye çeşididir. Bu özellikleriyle ayrı başlıklar altında sınıflandırıldığı durumlar da mevcuttur. Konteyner taşımacılığı farklı özellikleri ile de oldukça fazla kullanılan bir taşımacılık çeşidi olarak sektörde yer almaktadır.

Konteyner Taşımacılığı Nedir?

Konteyner taşımacılığı fiyatları ve yapılma şekilleri itibariyle taşımacılık işleri içinde özel ve ayrı bir yeri olan faaliyetler bütünü olarak ifade edilebilir. Konteyner taşımacılığı genel olarak farklı tür ve yapıda ki konteynerlerle yapılan bir taşımacılık şeklidir. Konteyner taşımacılığında en önemli unsurların başında ise taşıma yapılmak için seçilen konteynerin türüdür.

Çünkü neredeyse her mal ve ürünün taşınabileceği bu konteynerler başta fiyat olmak üzere hemen her taşıma adımını direk olarak etkilemektedir. Konteyner taşımacılığı farklı türde, ağırlıkta ve boyutta ürünlerin, özel olarak tasarlanmış ve her ürüne göre uygun olanın bulunduğu konteyner olarak isimlendirilen taşıma araçlarıyla yapılan taşımacılık faaliyetlerinin bütününe verilen isimdir.

Konteyner taşımacılığı deniz yolu, demir yolu ve kara yolu taşımacılığında da uygulanabilir bir nakliye etme şeklidir. Konteyner taşımacılığı fiyatları ise farklı onlarca unsurun etkisiyle şekillenen bir özelliğe sahiptir. Konteyner taşımacılığında kullanılan konteyner tipleri ise, standart kapalı hava, ısı ve nemi geçirmeyen konteynerler, üst kısmı açık farklı boyutlarda ki konteynerler, iki yanı ve üstü açık konteyner tipleri, Platform şeklinde olan konteynerler, tank biçimli konteynerler, soğutuculu gıda taşımacılığı konteynerleri olarak farklı sınıflara ayrılırlar.

Bu farklı tiplerin hepsi farklı ürün ve malların taşınması için uygundur. Yani özel soğutuculu ve mekanizması olan konteynerlerle gıda, sebze ve bozulma riski olan ürünler taşınabilir. Standart dayanıklı mallar ya da hammaddeler ise klasik konteynerlerle taşınabilir. Bu özel tasarıma sahip taşıma konteynerleri ise konteyner taşımacılığı fiyatları üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir.

Deniz Yolu İle Konteyner Taşımacılığı

Konteyner taşımacılığı fiyatları, türleri, taşıma süreleri ise seçilen taşıma şekline göre belirlenir. Yani konteyner hangi ulaşım aracı ile ve hangi ortamda taşınacaktır bu oldukça önemli ve direk konuyu belirleyen bir unsurdur. Konteyner taşımacılığının sıklıkla yapıldığı bir taşımacılık alanı da deniz taşımacılığıdır. Özellikle ülkeler arası yapılan taşımacılık işlerinin büyük bir çoğunluğu bu yöntem ile yapılmaktadır.

Deniz taşımacılığı gemi başlığı altında toplanan farklı deniz araçlarıyla yapılır. Taşınacak malın cinsi, ebadı, hacmi, türü ise fark etmeksizin her ölçüde ürün deniz yoluyla taşınabilir. Oldukça büyük ve tonlarca yük alabilen gemilerle yapılan bu taşımacılık işlerinde tek seferde çok sayıda ürün taşınabilir. Yine taşıma alanı devasa boyutlara da olan gemiler konteyner taşımacılığı içinde oldukça cazip birer araç konumundadırlar. Deniz taşımacılığında konteyner taşımacılığı fiyatları ise belirli unsurların birleşmesi sonrası belirlenir. Farklı taşıma çeşitleri için elbette farklı fiyatlar ortaya çıkmaktadır.

Konteyner taşımacılığı için fiyatın belirlenmesi de navlun olayını meydana getirir. Uluslararası ya da yurtiçi taşımacılıkta fiyatlar mutlaka bu yapılan sözleşmelere kaydedilir ve yazılı hale getirilir. Böylece fiyatla ilgili hiçbir pürüz ya da sorun yaşanmaz. Deniz taşımacılığında yapılan navlun sözleşmelerinde mutlaka taşınan malın cinsi, türü, hacmi ve hangi türde konteynerle taşınacağı da yazılmalıdır. Yine bu taşımacılık işinde her tarafın farklı sorunlulukları vardır, bu sorumluluklarda bütün olarak işi meydana getiren unsurlardır. Bu açılardan bakıldığı zaman deniz taşımacılığı özellikle konteyner kullanımı için son derece elverişli ve uygun bir taşıma çeşididir.

Kara Yoluyla Konteyner Taşımacılığı

Konteyner taşımacılığı fiyatları bakımından farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar çok çeşitli sebeplerden kaynaklanmaktadır, yani standart olan tek şey taşıma şekilleri ve taşıma yollarıdır. Konteyner taşımacılığının yine sıklıkla kullanıldığı bir diğer yol da kara taşımacılığıdır. Kara taşımacılığının içine demiryolu taşımacılığı ve motorlu araçlarla yapılan taşıma işlemleri girer.

Özellikle demiryolu taşımacılığı ülke içinde yapılan taşımacılık faaliyetlerinde sıklıkla kullanılan hem ekonomik hem de bir nebze de olsa hızlı bir taşıma şeklidir. Onlarca vagonun kullanılabileceği bu taşıma türünde tek seferde çok sayıda konteyner taşınabilir. Bu da ok fazla ürünün nakliye edilmesi yani taşınması sonucunu doğurur. Yine demiryolu taşımacılığı özellikle standart kapalı konteyner taşımacılığı için cazip bir yol olduğu için fazlaca tercih edilir. Bir diğer kara taşımacılığı yolu ise karayolu taşımacılığıdır.

Yine konteyner taşımacılığı büyük tonajlı tırlar ve kamyonlar vasıtasıyla karayolu taşımacılığında da kullanılır. Özellikle hızlı teslim gerektiren orta ve yakın mesafe konteyner taşımacılığında karayolu taşımacılığı tercih edilmektedir. Karayolu taşımacılığı taşınan yük miktarı ile deniz ve demiryolu taşımacılığının çok altında kalır. Fakat hızlı ve teslimat noktasına girme kolaylıkları ile de ön plana çıkmaktadır. Konteyner taşımacılığı fiyatları kara taşımacılığında da durumlara göre değişiklikler gösterir. Fiyatları etkileyen unsurlar arasında ise, taşınan yük, taşıma mesafesi, taşıma yapılan mevsim, taşıma yapılan araç, istenilen teslimat süresi ve taşınan ürününün içeriği gibi noktalar sayılabilir.

Konteyner Taşımacılığının Özellikleri Ve Önemi

Konteyner taşımacılığı fiyatları bu taşıma yönteminin tercih edilmesinde önemli sebepler arasında sayılmaktadır. Aynı anda çok fazla malın taşınabildiği özellikle gemi taşımacılığında taşıma maliyetleri düşebilmektedir. Bu durumda taşıma işi yaptıran işletmeler açısından son derece önemli olmaktadır. Yine konteyner taşımacılığı farklı birçok açıdan avantajlar sağlayan önemli bir taşımacılık ve nakliyat çeşididir. Söz konusu taşımacılık şekli özellikle çok büyük miktarlarda taşıma yapılması gereken durumlarda sıklıkla devreye sokulmaktadır. Sağladığı diğer artı değerler arasında ise, taşıma kapasitesinin çok fazla olması, güvenli taşıma yapılabilmesi, her tür mal ve mamulün taşınabilir olması gibi başlıklar söylenebilir.

Konteyner taşımacılığı fiyatları ise bir başka avantaj olarak zaman zaman ortaya çıkmaktadır. Bu fiyat avantajları özellikle uzun mesafeli taşıma işlerinde ön plana çıkabilmektedir. Konteyner taşımacılığı ise genel anlamda büyük ticari faaliyetler içinde olan şirket ve kuruluşların tercih ettiği bir yöntemdir. Yine ülkelere yapılan ithalat ve başka ülkelere yapılan ihracat işlerinde de genel anlamda konteyner taşımacılığı yöntemi tercih edilen taşıma şekli olmaktadır. O yüzden bu taşımacılık türü ülke sanayi ve ticari faaliyetlerinin devamı içinde son derece önemli bir konumdadırlar. Ticaretin ve üretimin devamının nakliye ve taşıma işlerine bağlı olduğu gerçeği ise tartışmasız herkes tarafından kabul edilen bir geçektir.

 

Hizmetlerimize buradan ulaşabilirsiniz.