Konteyner taşıma hizmeti sunuyoruz.

Konteyner taşımacılığında dikkat edilecekler oldukça farklı başlıklar altında toplanabilen taşımacılık işi için ise son derece önemli noktaları kapsamaktadır. Konteyner taşımacılığı bütün dünya genelinde şuan için en çok tercih edilen taşımacılık yöntemlerinin başında gelmektedir. Bu taşımacılık şeklinde her türlü yük taşınabildiği için herhangi bir yük ayrımı söz konusu değildir.

Özellikle farklı türde dizayn edilmiş taşıma konteynerleri ile taşınan yükler çok uzun mesafelere ya da kısa mesafelere bu nakliye şekliyle ulaştırılmaktadırlar. Bu taşıma yöntemi başlangıçtan itibaren sürekli gelişen bir iş kolu haline gelmiştir. Bugün dünya ticaretinin neredeyse çok büyük bir kısmı taşımaları ve mal gönderimlerini bu yöntemi tercih ederek yapılmaktadır.

Konteyner taşımacılığı ise içinde kendine özel dinamikleri olan, aynı zamanda aşırı dikkat ve özen isteyen bir iş şekli olarak dikkat çekmektedir. Bu taşımacılık yönteminde çalışan her kişi işinde yetkin olması gerektiğini de çok iyi bir şekilde bilmektedir. Konteyner taşımacılığında dikkat edilecekler işte bu sebepler ötürü asla atlanılmaması gereken öneme sahip konu başlıklarıdır. Her bir noktanın çok ciddiye alınarak incelenmesi ve planlanması büyük önem taşıdığı için taşımacılık gibi hayati önemde ki bu iş kolunda işler asla şansa bırakılmamalıdır.

Konteyner Taşımacılığının Önemi Ve Avantajları

Konteyner taşımacılığında dikkat edilecekler başlığı bu taşıma şeklinin sağladığı bütün avantajlardan sonuna kadar faydalanmak için de son derece önem teşkil etmektedir. Genel anlamda birçok kolaylık ve avantaj sunan bu taşıma şekli doğru ve kurallara göre yapıldığı zaman hem taşıyan taraf hem de malı ya da yükü taşınan taraf bu faydalardan rahatlıkla istifade edebilirler. Aksi durumlarda ise mevcut avantajlar önemini yitirir ayrıca hem maddi açıdan hem de manevi açıdan zararlar meydana gelir.

Konteyner taşımacılığı önemi bakımından da incelendiği zaman gözle görülür bir etkiye sahip olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bu önem özellikle bu taşımacılık yönteminin özellikleri ve uygulanış biçimi ile direk etkilidir. İlk başta söylenebilecek nokta ise birçok taşıma yönteminden çok daha fazla yükün aynı anda taşınıyor olmasıdır. Bu durum doğal olarak hem taşıma işlemlerini daha hızlı ve süratle ilerlemesini sağlıyor aynı zamanda da vakit ve nakit tasarrufu da meydana getirmiş oluyor. Maliyet kalemlerine yaptığı olumlu katkı ise işin her iki tarafında ki işletmeler açısında elbette ki tartışmasız bir öneme sahiptir.

Bunun yanında konteyner taşımacılığı ile üretilmiş ticari ürünler çok uzak yerlere sağlam ve güvenle taşınabilmektedir. Bu da yapılan ticaretlerin etkilerini artırıp, sürdürülebilir olmalarını sağlayan bir husustur. Bir başka nokta ise hemen her yük için uygun bir taşıma konteynerinin olması ya da yapılabilmesidir. Örneğin çok uzak bir noktaya sebze meyve de gönderilebilir, elektronik alet de gönderilebilir ya da önemli sanayi girdisi olan hammaddeler taşınabilir. İşte konteyner taşımacılığında dikkat edilecekler ve yapılması gereken işlemler bir bütün olarak sürecin sağlıklı ilerlemesine olanak tanımaktadırlar.

Konteyner Taşımacılığı Ve Taşıma Sözleşmeleri

Konteyner taşımacılığında dikkat edilecekler konusunda bir başka çok önemli detayda elbette ki yapılan navlun sözleşmeleri ya da bir diğer ifadeyle taşıma sözleşmeleridir. Bu sözleşmeler taşıma işlemlerinin her adımlarını tanımladığı ve işi resmi bir hale soktuğu için son derece önemlidir. Taşıma sözleşmeleri taşımacılık sektörü içinde navlun sözleşmeleri olarak da geçmektedir. Bu noktada sözleşme ayrıca her iki tarafın taşıma iş ve eyleminde ki tüm sorumluluklarını, yapmaları gerekenleri de tanımlar. Ayrıca ücret ve ödeme yöntemleri de yine bu sözleşmelerle kesinliğe bağlanır.

Konteyner taşımacılığı hem yurtiçi hem de yurt dışı yapılabildiği için sözleşmelerin özellikle yurt dışı taşıma işlemlerinde çok daha dikkatli ve geçerli olan her dilde yapılması da gerekmektedir. Böylece hiçbir taraf kendi yükümlülüklerinden sıyrılmış olamaz. Yine taşınan ürünün yasal mevzuata uygunluğu ve taşıma kanunlarına göre hareket edilmesi de konteyner taşımacılığında dikkat edilecekler konularının içine girer. Genel anlam da yapılan bir taşıma sözleşmesi ise içinde şua ana hatları bulundurur;

 • Taşıma işinin ne zaman yapılacağı
 • Taşıma işinin nereden nereye yapılacağı
 • Taşınan yükün ne olduğu
 • Taşınacak malın hacminin ya da ağırlığının veya miktarının ne olduğu
 • Taşımanın hangi tip bir konteynerle yapılacağı
 • Ödemenin kim tarafından yapılacağı
 • Ödeme şeklinin nasıl olacağı (tamamı peşin, yarısı peşin yarısı taşıma sonrası, tamamı taşıma sonrası)
 • Varsa diğer özel maddeler

Bütün bu unsurlara sahip bir taşıma sözleşmesiyle yapılan taşımacılık işi her iki tarafı da koruduğu için iyi ve sağlam olan yöntem olarak kabul edilmektedir.

Konteyner Taşımacılığında Fiyatlandırma

Konteyner taşımacılığında dikkat edilecekler konusu kapsamında yer alan bir başka önemli konu da elbette taşıma fiyatları ve bu fiyatlara etki eden unsurlardır. Netice de taşımacılık işi bir ticari faaliyettir, kar amacı güdülen her ticari işlem gibi belli başlı maliyet unsurları vardır. Yine taşımacılık işleri aynı anda çok fazla kişinin dâhil olduğu eylemler olduğu için fiyatlandırma ve fiyat belirleme aşamalarında etkilendiği unsurlarda fazladır. Fiyat konusu taşıma firmaları kadar taşıtma işlemi yaptıracak kişiler ya da şirketler açısından da son derece önemli ve dikkat edilen bir olaydır. Fiyatlandırma aşamaları taşıtma işi yaptırmak isteyen her firmanın yaptığı araştırma sırasında ilk başta baktığı noktalar arasındadır. Konteyner taşımacılığı genel anlamda deniz yoluyla yapılan taşımacılıklarda sıklıkla kullanıldığı için taraflar çoğu zaman farklı ülke vatandaşları da olabilmektedirler. Bu durumda fiyatlandırmanın hangi para birimi üzerinden yapılacağı da dikkat edilmesi gereken bir detaydır.

Genel anlamda taşımacılıkta özelinde ise konteyner taşımacılığında fiyatları etkileyen unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar çoğu zaman değişkenlik gösterse bile bazı unsurlar genel geçer olarak kalıcı özelliklere sahiptirler. Fiyatlar belirlenirken bakılan ve o an için geçerli olan bazı unsurları şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Taşınacak yükün cinsi, bu genellikle hassas ürünlerde fiyatı artıran bir unsurdur.
 • Taşıma yapılacak nakliye aracı ve nakliye yolu
 • Taşıma yapılacak mevsim ve zaman aralığı
 • Taşıması yapılacak yükün miktarı (ağırlığı, miktarı, adedi veya hacmi,)

Gibi temel unsurlar dışında özel olarak gelişebilen farklı durumlarda konteyner taşımacılığında fiyatları etkileyen doneler olarak yer almaktadır. Bu bağlam altında konteyner taşımacılığında dikkat edilecekler içinde mutlaka bu unsurlarda göz önüne alınmalıdırlar.

Konteyner Taşımacılığı Ve Kullanılan Konteyner Çeşitleri

Konteyner taşımacılığında dikkat edilecekler içinde yer alan başka bir nokta da elbette taşımalarda kullanılan konteyner çeşitleri ve bunların genel özellikleridir. Çünkü her yükün taşınabildiği bu sistem içinde taşınan her ürünün farklı özellikleri olduğu bilinen bir gerçektir. Yani kimi yük uzun süre dayanabilme özelliğine sahipken kimi taşınan yüklerin taşıma esnasında özel olarak korunmaları gerebilmektedir. Bu kapsamda kullanılan en temel konteyner çeşitleri şunlardır;

 • 20 DC standart kapalı konteyner
 • 40 DC standart kapalı konteyner
 • 20 DC üstü açık konteyner
 • 40 DC üstü açık konteyner
 • 20 DC özel soğutuculu konteyner
 • 40 DC ekstra özel soğutuculu konteyner
 • İki kenarı ve üstü açık konteyner
 • Platform biçimli konteyner
 • Ekstra büyük konteyner
 • Tank tipi konteyner

Bu şekilde sıralanan genel tiplerin dışında farklı boy ve ebatlarda, yine farklı yapılarda özel modellerde bulunmaktadır. Konteyner taşımacılığında dikkat edilecekler içinde bu çeşitler ve tiplerde mutlaka dikkatlice incelenmelidir.

 

Hakkımızdaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.